Wydawca treści Wydawca treści


Komunikat!

W związku z ogłoszoną sytuacją epidemiczną związaną z koronawirusem COVID-19 oraz dotychczasowe zalecenia służb sanitarnych (ograniczenia o charakterze proceduralnym i organizacyjnym) informujemy, że biuro Nadleśnictwa Stąporków pracuje w dotychczasowych godzinach, tj. 07:30 – 15:30

Mając na uwadze zalecane obostrzenia apelujemy o załatwianie wszelkich spraw korespondencyjnie, tj. poprzez kontakt telefoniczny: 41 374 17 83, email: staporkow@radom.lasy.gov.pl lub pisemną korespondencję: Nadleśnictwo Stąporków ul. Niekłańska 15, 26-220 Stąporków.

W  przypadku spraw wymagających osobistej wizyty w biurze prosimy przed wejściem do biura poinformować telefonicznie sekretariat nadleśnictwa (41 374 17 83), którego z pracowników dotyczy wizyta.


Wyniki badań wody ze źródełka w Niekłaniu Wielkim

Nadleśnictwo Stąporków przekazało do badań próbkę wody ze źródełka znajdującego się w Niekłaniu Wielkim nieopodal szkółki leśnej.

Wyniki badań, Nadleśnictwo Stąporków zamieszcza poniżej w załączeniu

Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym - Zabezpieczenie upraw leśnych przed zwierzyną poprzez ich grodzenie

Podstawowe dane postępowania

Data opublikowania:                                 2021/10/15

Tryb postępowania:                                   zamówienie nie podlegające PZP

Data składania ofert lub wniosków:   2021/10/20 godz. 10.00

Szczegółowe informacje o postępowaniu:


NIEKŁAŃSKI PAŹDZIERNIK

Tegoroczne uroczystości związane z obchodami „Niekłańskiego Października” odbyły się w dniu 17 października br. Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele Świętego Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim w intencji poległych podczas II Wojny Światowej żołnierzy i mieszkańców.

Po Mszy Świętej uczestnicy oddali hołd bohaterom przy miejscach pamięci w Niekłaniu, Furmanowie i Wielkiej Wsi - złożono tam kwiaty i wieńce.

Uroczystości poprowadził Bolesław Niedzielski - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Niekłaniu, syn partyzanta i żołnierza AK Karola Niedzielskiego, a zarazem chrześniak poległego „Robota” ppor. Waldemara  Szwieca.

W obchodach uczestniczyli także między innymi Poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków Dorota Łukomska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stąporkowie Jacek Kołodziej, miejscowi radni. Obecni byli także leśnicy: Sławomir Nyga Nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków z pracownikami oraz Czesław Korycki Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha. Udział
w uroczystościach Niekłańskiego Października wzięli również: Łukasz Wilczyński z rodziną  - potomek rozstrzelanego Gajowego Franciszka Siudka, członkowie ŚZŻAK z Końskich, Niekłania, Przysuchy, Skarżyska Kamiennej, Szydłowca oraz mieszkańcy Gminy Stąporków.

Na zakończenie obchodów wszyscy udali się do Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu
w Stąporkowie gdzie miała miejsce część patriotyczno-artystyczna.


III Zawody Łucznicze na terenie radomskiej dyrekcji

16 października na terenie Nadleśnictwa Radom obyły się III Zawody Łucznicze. Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Turniej zorganizowano na terenie byłej strzelnicy w Siczkach oraz Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Wzięło w nim udział ponad 100 zawodników z całej Polski, którzy wystąpili odpowiednio w 20 kategoriach – podzielonych w zależności od sprzętu.

Jedną z kategorii był łuk historyczny z wykorzystaniem łuku nawiązującego w swojej budowie do modeli historycznych. Łucznik biorący w niej udział musiały stanowić spójnie historyczną całość oraz wszelkie jego przedmioty – łuk, strzały, czy strój.

W zawodach wzięła udział również Julia Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn, która zajęła 3 miejsce w kategorii Pań w łuku hunter TR-HU. Natomiast puchar Dyrektora radomskiej dyrekcji LP trafił do najmłodszej uczestniczki zawodów, która wygrała konkurencję w kategorii dzieci. Wręczył go Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

Organizatorem wydarzenia była Lubelska Grupa Łucznicza oraz Tatrzańska Grupa Łucznicza.

Gratulujemy wygranej wszystkim wyróżnionym zawodnikom!

Łucznictwo jako sport rozwija przede wszystkim koncentrację, koordynację, poczucie własnej wartości, uwalnia od stresu, pomijając to że wpływa na budowę mięśni – ramion, barków i pleców.

 


XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.


Wspomnienie św. Franciszka – patrona leśników

4 października w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej leśnicy wspominali swojego patrona – św. Franciszka z Asyżu. Ten wyjątkowy święty miał podziw i szacunek do wszelkiego stworzenia połączony z odpowiedzialnością za dar stworzenia wynikającą z wielkiej miłości, współczucia i pokory.

W konferencji „Święty Franciszek z Asyżu – patron leśników i przyrodników” wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami, ochroną środowiska, a także księża, duszpasterze leśników. Wykład wygłosił ks. dr Lucjan Bielas, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, duszpasterz ludzi pracujących.

Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem z siedziby Nadleśnictwa Skarżysko na teren Bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej z figurą św. Franciszka z Asyżu wyrzeźbioną z drewna dębowego oraz krzyżem pandemicznym.

Następnie w bazylice zgromadzonych na mszy św. przywitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. Jerzy Karbownik. Mszę św. w intencji leśników wspominając św. Franciszka z Asyżu celebrował JE ks. Marek Solarczyk, biskup radomski.

Spotkanie zakończył akt zawierzenia leśników i Lasów Państwowych Matce Boskiej Ostrobramskiej, którego w towarzystwie JE ks. biskupa oraz kustosza Sanktuarium w imieniu Braci Leśnej dokonał Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju.

W pielgrzymce leśników wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami i ochroną środowiska, a także księża i duszpasterze leśników oraz ojcowie Franciszkanie.

Elementami podkreślającymi rangę uroczystości były sztandary leśne oraz oprawa muzyczna uroczystości, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Wydarzenie zorganizowano po raz szósty w związku ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu.

Pracownikom Nadleśnictwa Skarżysko, na czele ze Zbigniewem Dąbrowskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Skarżysko dziękujemy za przygotowanie i organizację pielgrzymki.


Udana akcja #sadziMY

30 września i 1 października podczas akcji #sadziMY leśnicy z nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekazali społeczeństwu 30 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Podczas trzeciej edycji wspólnej ogólnopolskiej akcji z udziałem Pary Prezydenckiej każdy mógł odebrać drzewko i posadzić w swoim otoczeniu.

Akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi), wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

W regionie radomskim i świętokrzyskim sadzonki leśnicy przekazywali przy siedzibie biura RDLP w Radomiu, przy siedzibach nadleśnictw, ale też na szkółkach leśnych – jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej - Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie (Nadleśnictwo Daleszyce) i Nadleśnictwie Grójec (szkółka w Żabiej Woli). Sadzonki przekazywano także w miastach – w Kozienicach (Nadleśnictwo Kozienice), Białobrzegach (Nadleśnictwo Dobieszyn), Łagowie (Nadleśnictwo Łagów), Stąporkowie (Nadleśnictwo Stąporków). Leśnicy łączyli przekazywanie drzewek z leśną edukacją i informowaniem w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Posadzenie drzewa to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcja #sadziMY jest organizowana po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, lasy to dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.


XX Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XX, tym razem wyjątkowo jesienią, od 8 do 10 października Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W myśl ogólnopolskiej kampanii społecznej Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI” leśnicy będą informowali o różnych funkcjach pełnionych przez lasy, opowiedzą o tym jak godzą różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju jednocześnie chroniąc przyrodę i zapewniając trwałość lasu.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. W 2019 roku, podczas ostatniej edycji teren targów odwiedziło ponad 75 tys. osób. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Tegoroczna wystawa będzie nawiązywała do ogólnopolskiej kampanii społecznej Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI”. Leśnicy opowiedzą jak starają się godzić jednocześnie różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju, czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz w jaki sposób dbają o zapewnienie trwałości lasu i chronią przyrodę. Szczególne miejsce będzie miało informowanie o znaczeniu lasów dla przeciwdziałania skutkom zmian klimatu oraz szczególnej roli terenów leśnych w obrębie miast.

Leśnicy będą mówić o działaniach na rzecz bioróżnorodności i ochrony klimatu realizowanych w ramach projektów Lasów Państwowych, w tym dotyczących małej retencji, przeciwpożarowego, leśnych gospodarstw węglowych, odnawialnych źródeł energii oraz ochrony siedlisk i gatunków, a także innych działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. Będzie można porozmawiać z leśnikami i w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych. Leśnicy będą informowali o programie Zanocuj w lesie i portalu turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

UWAGA:

Dodatkowe informacje dot. przestrzegania wymogów odnośnie przeciwdziałania COVID-19:

 

Ekspozycję można zwiedzać:

  • 8 października 10.00-17.00
  • 9 października 9.00-17.00
  • 10 października 9.00-17.00

 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo https://www.targikielce.pl/las-expo/o-wydarzeniu/informacje-dla-zwiedzajacych

 


#sadziMY w nadleśnictwie Stąporków

W dniach 30.09-01-10.2021 pracownicy Nadleśnictwa Stąporków rozdawali mieszkańcom sadzonki drzew leśnych w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i jego małżonkę.

W czwartek (30.09.2021r) sadzonkę można było otrzymać przed MGOKiS w Stąporkowie, gdzie do akcji przyłączyły się równiej Pani Dorota Łukomska – Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków oraz Pani Katarzyna Sorn- Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.
W piątek (01.10.2021r) Nadleśnictwo Stąporków kontynuowało akcje rozdawania sadzonek przed siedzibą biura przy ulicy Niekłańskiej 15. Łącznie rozdaliśmy 2000 sztuk sadzonek dębu bezszypułkowego.

Akcja jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Po sadzonki przychodziły zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.  Każdy chciał zabrać ze sobą drzewko do  domu by moc je zasadzić, pielęgnować i obserwować jak rośnie.


Przebudowa dojazdów pożarowych polegająca na budowie w ich ciągu wodospustów - III postępowanie

Podstawowe dane postępowania

 

Tryb postępowania:                                       PL - Tryb Podstawowy (art. 275)

 

Data opublikowania:                                      17-09-2021 16:22:00

Data składania ofert lub wniosków:               04-10-2021 11:00:00

Data otwarcia ofert:                                       04-10-2021 11:30:00

Rodzaj postępowania:                                    Robota budowlana

 

Otwarcie nastąpi w biurze Nadleśnictwa w pokoju 205.

Wszelkie informacje dotyczące niniejszego postepowania zostały zamieszczone na platformie zakupowej pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/509872

Nadleśnictwo Stąporków informuje, że w niniejszym ogłoszeniu o zamówieniu przekazywanie ofert oraz komunikacja odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną przy użyciu platformy zakupowej.


Festyn "Pieczonego ziemniaka" w miejscowości Hucisko

W dniu 25.09.2021 r. Nadleśnictwo Stąporków wzięło udział w festynie "Pieczonego ziemniaka" w miejscowości Hucisko.

Na terenie boiska sportowego w Hucisku w gminie Stąporków zorganizowano festyn "Pieczonego ziemniaka" Organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich „Zapiecek” z tej miejscowości. Na festynie w Hucisku pojawiło się bardzo dużo atrakcji. Dmuchańce i animacje dla dzieci. Swój sprzęt pokazywali strzelcy z Jednostki 2160 Końskie. Podziwiać można było też wykrywacze metali u przedstawicieli „Grupy Kohorta” ze Stąporkowa. Dzieci mogły skorzystać dodatkowo ze spotkania z alpakami, czy przejażdżki amerykańskim autobusem, byli też motocykliści ze swoimi maszynami. Nadleśnictwo Stąporków rozstawiło swój namiot gdzie dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz wziąć udział w loterii z nagrodami. Wśród gości imprezy zauważyć można było burmistrz Stąporkowa Dorotę Łukomską, posła na Sejm RP Mariusza Goska oraz członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasza Jamkę. Festyn trwał do późnych godzin nocnych, a zakończyła go zabawa taneczna pod chmurką.

 


Młodzi niemieccy leśnicy z wizytą w Nadleśnictwie Stąporków

W dniu 21.09.2021 r. Nadleśnictwo Stąporków odwiedziła zagraniczna grupa leśników z regionu Frankfurtu nad Menem w Niemczech, odbywająca obecnie staż w Landesbetrieb Hessen Forst (Leśny Urząd Państwowy Landu Hesja).

W ramach stażu grupa realizuje część terenową jako „czas podróży” (Reisezeit). Wyjazdy zagraniczne mają na celu poznanie zasad gospodarowania w lasach w innych krajach europejskich, poszerzanie i zdobywanie wiedzy leśnej oraz wymianę doświadczeń. Grupa gości liczyła 8 osób, wszyscy uczestnicy mają wyższe wykształcenie leśne oraz posiadają aktywne uprawnienia do wykonywania polowania. W przyszłości po odbytym stażu i zdaniu egzaminu państwowego planują podjąć pracę leśnika w niemieckich lasach państwowych.

Nadleśnictwo Stąporków przygotowało dla zagranicznych gości prezentację multimedialną przedstawiającą nadleśnictwo oraz aspekty prowadzonej w lasach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Po części kameralnej grupa udała się na część terenową pokazu. Zaprezentowano Obręb Miedzierza ze zrębowym sposobem zagospodarowania lasu na siedliskach borowych, następnie Obręb Niekłań z wielogatunkowymi drzewostanami z udziałem jodły zagospodarowanymi rębniami złożonymi.
W czasie pokazu zaprezentowano rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem, który zrobił na gościach ogromne wrażenie. Na zakończenie goście mieli okazję zobaczyć unikatowe ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie.

Uczestnicy byli zachwyceni stanem sanitarnym oraz bogactwem gatunkowym lasów Nadleśnictwa Stąporków, oraz wyrazili wdzięczność za przygotowanie ciekawego programu wizyty.


Drzewko za surowce

W dniu 24.09.2021r na zaproszenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich Nadleśnictwo Stąporków włączyło się w kolejną edycję akcji „Drzewko za surowce”.

Celem wydarzenia było promowanie postaw ekologicznych mieszkańców miasta i Gminy Końskie oraz zachęcanie do selektywnej zbiórki odpadów.  Przekazaliśmy PGK do wspólnej akcji 400 sztuk sadzonek świerka i modrzewia

Akcja polegała na tym, że każdy uczestnik, który dostarczył 10 zgniecionych butelek PET, 10 zgniecionych puszek lub 10 baterii otrzymał prezent w postaci drzewka.

Kolejna już edycja tego rodzaju wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, wzięły w nim udział osoby dorosłe, młodzież a także najmłodsi – dzieci z miejscowych przedszkoli.

Dziękujemy Prezesowi PGK Końskie, Panu Waldemarowi Pietrasikowi za zaproszenie do wspólnej organizacji przedsięwzięcia.


Wiktor Kozłowski – kapitan Wojska Polskiego, powstaniec listopadowy, leśnik

21 września upamiętniono postać niezwykłego leśnika, kapitana Wojska Polskiego i leśnika – Wiktora Kozłowskiego zasłużonego dla regionu, ale i osoby ważnej w skali kraju. Podczas uroczystości poświęcono odbudowany staraniem leśników i miejscowej parafii pomnik nagrobny w Chlewiskach oraz przypomniano jego zasługi i osobę podczas konferencji w Szydłowcu.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Przysucha, Polskie Towarzystwo Leśne – Oddział Świętokrzysko-Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa – Oddział w Radomiu oraz Parafię pw. św. Biskupa Męczennika w Chlewiskach.

Przed konferencją odbyła się msza św. w kościele parafialnym pw. św. Biskupa Męczennika w Chlewiskach celebrowana przez JE ks. bpa Marka Solarczyka, ordynariusza radomskiego oraz proboszcza Romana Kunę. Następnie na cmentarzu parafialnym w Chlewiskach nastąpiło poświęcenie odbudowanego zabytkowego nagrobka Wiktora Kozłowskiego. Pomnik w formie odlanego z żeliwa dębu został ufundowany w 1858 roku przez przyjaciół i kolegów Wiktora Kozłowskiego, odnowiony w 1968 roku przez PTL, wpisany do rejestru zabytków woj. mazowieckiego w 2000 roku uległ uszkodzeniu w 2019 roku i został odbudowany w latach 2020-2021 staraniem RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Kielce, Nadleśnictwa Staszów oraz Nadleśnictwa Zagnańsk ze środków na cele społecznie użyteczne oraz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Chlewiskach. Wszystkie prace zostały wykonane na podstawie zatwierdzonego przez konserwatora zabytków programu prac oraz zgodnie z uzyskanym pozwoleniem konserwatorskim.

Po poświęceniu pomnika, dla upamiętnienia Wiktora Kozłowskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystą oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" w Chlewiskach, RDLP w Radomiu – Nadleśnictwa Przysucha oraz Rycerze Kolumba zrzeszeni przy Parafii pw. św. Stanisława bp. m. w Chlewiskach.

W dalszej części spotkania, w szydłowieckiej Lodowni miała miejsce konferencja „Wiktor Kozłowski – kapitan Wojska Polskiego, powstaniec listopadowy, leśnik”. Na wstępie dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu powitał zgromadzonych. Następnie wręczono odznaki honorowe Polskiego Towarzystwa Leśnego przyznane za szczególne osiągnięcia w realizacji statutowych celów Towarzystwa i szczególne zasługi na polu leśnictwa. Wręczyli je prof. dr hab. Andrzej Grzywacz, honorowy przewodniczący Zarządu Głównego PTL oraz Piotr Kacprzak, przewodniczący Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego. Złotą odznaką honorową Polskiego Towarzystwa Leśnego odznaczeni zostali: dr Marek Krzemiński, Przewodniczący Rady Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka, Czesław Korycki, nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha oraz Leszek Gębski z RDLP w Radomiu.

Srebrną odznaką Polskiego Towarzystwa Leśnego odznaczeni zostali: dr inż. Edyta Nowicka z RDLP w Radomiu, Agata Łukomska-Hłopaś z RDLP w Radomiu oraz Wojciech Hłopaś, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, oddziału w Radomiu.

W dalszej części konferencji przedstawione zostały trzy referaty poświęcone Wiktorowi Kozłowskiemu. Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przewodniczący honorowy Zarządu Głównego PTL przedstawił referat pt. „Wiktor Kozłowski – życie, praca, twórczość, osobowość”. Regionalny historyk Grzegorz Sado omówił zagadnienie pt. „Wiktor Kozłowski i jego związki z leśnictwem radomsko-kieleckim”, a Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu i jednocześnie przewodniczący Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego wygłosił referat pt.: „Wielkie postacie polskiego leśnictwa XIX wieku”.

Wiktor Kozłowski należy do grona wybitnych leśników, był autorem wielu publikacji (wśród nich „Słownik leśny, bartny, bursztyniarski i orylski”), kolekcjonerem okazów przyrodniczych, twórcą ksiąg drzewnych, profesorem i nauczycielem, kapitanem Wojska Polskiego, patriotą, który został zdegradowany za udział w powstaniu listopadowym. Do dziś wykonaną przez niego bogatą kolekcję ksiąg drzewnych można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, a w Siekiernie obelisk w miejscu funkcjonującej w latach 1826-1832 Szkoły Praktyki Niższej, która była oddziałem terenowym Szkoły Szczególnej Leśnictwa w Warszawie, gdzie profesorem nadzwyczajnym był Wiktor Kozłowski. Rozległe dokumenty związane z Wiktorem Kozłowskim, w tym jego plany rozbudowy ośrodka szkolnego (urządzenie ogrodu leśno-botanicznego na powierzchni ok. 26 ha oraz prowadzenie doświadczalnictwa leśnego) znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego w Radomiu.

Uczestnikami spotkania byli JE ks. bp Marek Solarczyk, miejscowy proboszcz ks. Roman Kuna i ks. Zbigniew Niemirski z Gościa Niedzielnego, leśnicy, członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z honorowym przewodniczącym Zarządu Głównego PTL prof. Andrzejem Grzywaczem, Piotrem Kacprzakiem, przewodniczącym Oddziału Świętokrzysko-Radomskiego, członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddziału w Radomiu wraz z zastępcą przewodniczącego Barbarą Jarzębak. Obecni byli również przedstawiciele samorządów: Artur Ludew, burmistrz Szydłowca, Mirosław Pierzchała, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Przysucha, przedstawiciele służb mundurowych bryg. Paweł Sokół, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu, bryg. Marcin Sokół, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze, a także przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się leśnictwem oraz ochroną przyrody: dr inż. Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Wojciech Hłopaś, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Radomiu, Henryk Pargieła, członek honorowy PTL oraz przewodniczącego Ruchu Obrony Lasów Polskich, Jacek Wolski, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku wraz z emerytowaną dyrektor Anną Kowalską, Marek Krzemiński, przewodniczący Rady LKP Puszcza Kozienicka oraz historyk Grzegorz Sado. Na uroczystości obecna była także młodzież ze Szkoły Podstawowej im. mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" w Chlewiskach wraz z dyrektor Wiolettą Hylicką i nauczycielami.


Akcja „Jesień 2021”

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami. Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie, od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego,  a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m  wysokości.


Drewno jest z Lasu - I Turniej Szachowy o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków

Drewno jest z Lasu – I TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA STĄPORKÓW

     W dniu 4 września sala edukacyjna przy Nadleśnictwie Stąporków wypełniła się młodymi szachistami, którzy przyjęli wyzwanie dla umysłu i zmierzyli się ze sobą w I Turnieju Szachowym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków.

     Szachy to królewska gra, dyscyplina sportu będąca okazją do rozruszania mózgu, ponieważ kształtuje umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, wpływa na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową oraz rozbudza zdolności twórcze.

     Turniej zorganizowany w ramach kampanii „Drewno jest z lasu”, aby zapoznać uczestników i osoby towarzyszące z produkcyjną funkcją lasu, jaką jest m.in. pozyskanie drewna i uświadomić im, że drewno to surowiec doskonały, naturalny, całkowicie odnawialny, który od niepamiętnych czasów odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka.

     Turniej szachowy organizowany w Nadleśnictwie uroczyście otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków Sławomir Nyga, który powitał zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Stąporków Dorotę Łukomską, która jednocześnie objęła Patronatem Honorowym wydarzenie; Posła na Sejm RP Mariusza Goska , Dyrektor MGOKiS w Stąporkowie Katarzynę Sorn oraz Radnego Powiatu Koneckiego Grzegorza Jóźwika. Sędzią główny zawodów był Pan Tomasz Stefaniak (FA) – Prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego w Kielcach.

       Patronat medialny nad wydarzeniem objęło RADIO KIELCE.

       Turniej systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund został rozegrany tempem 30 minut na partię na zawodnika. Wzięło udział 26 zawodników w wieku od 5 do 15 lat.

        W wyniku klasyfikacji końcowej na podium stanęli:

I miejsce - Piotr Paździerz - MCK Skarżysko-Kamienna

II miejsce – Natalia Opala - Hetman Ostrowiec Świętokrzyski

III miejsce – Antoni Gołąb – Hetman Ostrowiec Świętokrzyski

       Podczas trwania zawodów na placu przed salą edukacyjną odbył się piknik rodzinny, podczas którego zawodnicy i ich opiekunowie mogli wziąć udział w licznych konkursach przyrodniczych, posłuchać odgłosów lasu, zadać pytanie leśnikom, spróbować miodu z terenów leśnych oraz otrzymać sadzonkę drzew.
      Ten wyjątkowy, ekologiczny turniej szachowy odbył się w wyjątkowej rodzinnej atmosferze a jego głównymi celami była promocja Nadleśnictwa Stąporków, popularyzacja gry w szachy, propagowanie tej dyscypliny na terenie miasta i gminy Stąporków, integracja środowiska szachowego, połączenie wydarzenia z kampanią „Drewno jest z lasu”. Gra w szachy gwarantuje bezpośredni kontakt drewnem, ponieważ drewna używa się do produkcji figur szachowych.


Nabór zewnętrzny na stanowisko referenta ds. Administracyjnych

NADLEŚNICTWO STĄPORKÓW OGŁASZA NABÓR ZEWNĘTRZNY NA WOLNE STANOWISKO PRACY: REFERENT DS. ADMINISTRACYJNYCH W DZIALE ADMINISTRACYJNYM

Nadleśnictwo Stąporków ogłasza nabór zewnętrzny na wolne stanowisko pracy: referent ds. administracyjnych w dziale administracyjnym z terminem składania ofert do 20.09.2021 r. do godziny 15.30.

Szczegółowe informacje w załącznikach poniżej:


JAK ZACHOWAĆ SIĘ W LESIE PODCZS GRZYBOBRANIA