Wydarzenia Wydarzenia

Uroczystości na Wykusie

12 czerwca polana na Wykusie znów ożyła w duchu etosu Armii Krajowej. Tradycyjnie organizację wydarzenia wspierali leśnicy, w szczególności Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwa Suchedniów, Starachowice i Daleszyce.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury-Nurt oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski przy wsparciu innych instytucji i organizacji, w tym Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie położony jest Wykus.

Na tę okazję list okolicznościowy przesłał Minister Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

Renowacja WykusuNa historyczną polanę przybyli parlamentarzyści, przedstawicieli instytucji rządowych, samorządowych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, strzelców, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych i szkół oraz społeczność lokalna. Tradycyjnie w uroczystościach wzięli udział leśnicy, w tym Piotr Kacprzak i pracownicy RDLP w Radomiu oraz nadleśniczowie wraz z pracownikami i inni leśnicy z terenu nadleśnictw RDLP w Radomiu. Wśród kilkunastu pocztów sztandarowych obecny był także sztandar radomskiej dyrekcji LP, który prezentowali pracownicy z Nadleśnictwa Skarżysko.

Spotkanie na Wykusie rozpoczęło się od polowej mszy świętej w intencji Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy. „Nurt” pochowany został na polanie, takie było jego życzenie. Liturgię celebrował kapelan Garnizonu Kielce ks. ppłk Grzegorz Kamiński.

Zakończeniem uroczystości było wręczenie Policyjnej Honorowej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod kapliczką partyzancką z obrazem Matki Boskiej Bolesnej z umieszczonymi na jej ścianach 123 pseudonimami poległych żołnierzy.

Spotkaniu na Wykusie towarzyszyły także inne wydarzenia, tj. 11 czerwca uczczono 30. rocznicę nadania imienia i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi im. Świętokrzyskich Partyzantów AK oraz odbył się wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach. W niedziele uroczystości odbyły się w Wąchocku. Rozpoczęła je prelekcja na temat weteranów AK na zachodnim pograniczu (1945-1948) dr. Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Tego dnia odbyła się także msza św. w intencji płk. „Ponurego” i jego żołnierzy w Opactwie Cystersów oraz defilada pod pomnik płk. „Ponurego”.

Dowiedz się więcej o Wykusie*****

W okresie II wojny światowej w rejonie obecnego rezerwatu przyrody Wykus stacjonowali partyzanci. Swój obóz zorganizował tu mjr Jan Piwnik „Ponury", dowódca świętokrzyskich zgrupowań partyzanckich AK. Niemcy w 1943 r. trzykrotnie organizowali obławy na Wykusie. Z dwóch, które miały miejsce 20 lipca i 17 września 1943 r., zgrupowania partyzantów wyszły zwycięsko, zadając napastnikom znaczne straty. Trzecia obława położyła kres działalności obozowiska Wykus. Ku czci poległych w walce o Ojczyznę, w miejscu dawnego obozu, 15 września 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Z czasem na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie zamontowano kilkaset tabliczek z nazwiskami żołnierzy zgrupowań „Ponurego" i „Nurta". Każdego roku, w drugą sobotę czerwca, na Wykusie organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury".