Wydawca treści Wydawca treści

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNA "SKAŁKI PIEKŁO"

Na terenie Nadleśnictwa Stąporków w Leśnictwie Mościska znajduje się ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Skałki Piekło", która stanowi element programu edukacji leśnej społeczeństwa.

Nazwa ścieżki pochodzi od nazwy rezerwatu, ,,Skałki Piekło Pod Niekłaniem".  Rozpoczyna się w miejscowości Niekłań Wielki przy szkółce leśnej. W odległości około 100 m od parkingu znajduje się źródełko, z którego woda jest pobierana przez okolicznych mieszkańców i spacerowiczów.

Wędrując ścieżką mamy możliwość zapoznania się z walorami przyrodniczymi tego terenu, bogatą szatą roślinną, jak również z prowadzoną na tym terenie przez leśników gospodarką leśną. Ścieżka ma 1,4 km długości, a czas jej przejścia wynosi ok. 1 godziny. Ścieżka wyposażona jest w urządzenia turystyczne (ławki, kosze) oraz tablice edukacyjno-poglądowe w ilości 14 szt.

Ścieżka kończy się malowniczym rezerwatem przyrody ,,Skałki Piekło Pod Niekłaniem". Długość ścieżki wynosi 1,8 km.

Przystanki :

1. Zbiornik przeciwpożarowy

2. Nadleśnictwo Stąporków

3. Sosna Wejmutka

4. Uprawa leśna

5. Drzewostan sosnowo-modrzewiowo-jodłowy

6. Ile mamy lasów

7. Pielęgnowanie lasu

8. Ochrona lasu

9. Dlaczego las jest taki ważny

10. Zasady udostępniania lasów

11. Podział Powierzchniowy

12. Rola martwego drewna w żywym lesie

13. Pożary lasów

14. Poradnik grzybiarza

Miejscem którym również warto odwiedzić jest miejscowa szkółka, w której nadleśnictwo produkuje sadzonki drzew i krzewów leśnych. W miejscu tym znajduje się również sala edukacyjna.