Wydarzenia Wydarzenia

Wspólna akcja w walce z crossowcami i quadowcami

23 maja na terenie kompleksów leśnych Nadleśnictwa Kielce została przeprowadzona akcja mająca na celu zwalczanie nielegalnych wjazdów crossami i quadami. Siły w akcji połączyli leśnicy i policjanci, łącznie blisko 40 osób. Służby objęły działaniami kompleksy leśne m.in. w okolicy Zalesia, Zgórska, Miedzianki i Chęcin. Przydatny w akcji okazał się także dron.

Sprzyjająca pogoda zachęca mieszkańców Kielc i okolic do wypoczynku na świeżym powietrzu, a zarazem na terenach leśnych. Z lasu korzystają osoby spacerujące, biegające, rowerzyści, a także w sposób naruszający obowiązujące przepisy – jeżdżący na crossach i quadach. Wjazd do lasu pojazdem silnikowym bez zgody właściciela/zarządcy jest wykroczeniem, o którym mówi art. 161 kodeksu wykroczeń. Stąd konieczne są wspólne akcje służb, których sprawną realizację umożliwiają podpisane porozumienia. Tym razem w wyniku przeprowadzonej akcji sąd oceni wykroczenia 5 motocrossowców i 1 kierującego quadem.

W działania zaangażowali byli przedstawiciele nadleśnictw: Kielce, Pińczów i Chmielnik, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach oraz Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Zadania zostały im przekazane na wspólnej odprawie przez zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce Romana Wróblewskiego, naczelnika Wydziału Prewencji kieleckiej komendy podkom. Łukasza Pabiana oraz komendanta Komisariatu Policji w Chęcinach asp. szt. Arkadiusza Nowaka.

Akcja była prowadzona przy wykorzystaniu pojazdów terenowych i pojazdów nieoznakowanych, które prowadziły rozpoznanie. Wykorzystanie policyjnego drona ułatwiło zlokalizowanie miejsca, gdzie pojawiali się motocrossowcy.

Służby przypominają o przestrzeganiu przepisów na terenie kompleksów leśnych. Podobne działania będą prowadzone cyklicznie.