Asset Publisher Asset Publisher

Powstaje nowy plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Radom

Nadleśnictwo Radom to kolejne nadleśnictwo spośród 23 na terenie RDLP w Radomiu, które będzie miało wkrótce nowy plan urządzenia lasu. Trwają intensywne prace – plan urządzenia lasu to jeden z najważniejszych dokumentów dla gospodarki leśnej.

27 lipca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym Nadleśnictwa Radom w Jedlni-Letnisku odbyło się posiedzenie Komisji Założeń Planu dla Nadleśnictwa Radom na okres 1.01.2026 -31.12.2035. Spotkanie prowadził Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej. W spotkaniu udział wziął też dyrektor Andrzej Matysiak.

Obecni na posiedzeniu byli nie tylko leśnicy z dyrekcji regionalnej i nadleśnictwa, ale też przedstawiciele instytucji i organizacji, dla których sprawy leśnictwa są ważne i chcą mieć wpływ na kształt przyszłego, dziesięcioletniego planu. Były to Urząd Miejski w Radomiu, Urząd Gminy Jastrzębia, Urząd Gminy w Przytyku, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Radomiu, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Kozienicki Park Krajobrazowy, firmy "L&O" Las i Ogród Tomasz Mleczkowski, ZUL Sławomir Kuc. W spotkaniu zdalnie udział wzięli także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Gminy Gózd, Gminy Zakrzew i Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.

Zebranych powitał nadleśniczy Jerzy Jacek Karaśkiewicz, a referował jego zastępca Adam Sosnowski. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono wytyczne w sprawie prac urządzeniowych, w tym prace siedliskowe, przygotowawcze, uwarunkowania historyczno-gospodarcze, podział powierzchniowy, sprawy związane z funkcjonowaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, zasięg terytorialny na tle podziału administracyjnego kraju, położenie kompleksów leśnych, dokumenty z zakresu zagospodarowania przestrzennego i gospodarki planistycznej oraz programy ochrony środowiska, nadzór nad lasami niepaństwowymi, lasy ochronne, dane do mapy przeglądowej obszarów chronionych i funkcji lasu, drzewostany wyłączone z użytkowania, grunty sporne i stanowiące współwłasność, sprawy techniczne przekazywania danych wykonawcy prac urządzeniowych, podział powierzchniowy, efekty działania zespołu lokalnej współpracy dotyczące wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej, wykorzystanie zdjęć lotniczych, zagadnienie przebudowy drzewostanów i odnowienia lasu, informacje odnośnie drewna martwego, informacje na temat map, podział na obręby leśne i leśnictwa, szkody w ochronie lasu i pożary, ustalenia dotyczące postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszar Natura 2000 oraz inne sprawy organizacyjne.

W drugiej części spotkania omówiono założenia do planu urządzenia lasu. Przedstawiono następujące zagadnienia: obszary chronione i funkcje lasu, typy siedliskowe lasu i drzewostanów oraz skład odnowienia, wiek rębności dla głównych gatunków drzew, podział lasów nadleśnictwa na gospodarstwa, w tym kwalifikowanie do gospodarstwa specjalnego, wykaz drzewostanów do przebudowy, wytyczne w sprawie cięć rębnych w poszczególnych gospodarstwach, wytyczne w sprawie hodowli lasu i pielęgnowania lasu, w tym cięć pielęgnacyjnych oraz produkcji szkółkarskiej, wytyczne w sprawie ogólnej ochrony lasu oraz ochrony przeciwpożarowej, wytyczne w sprawie zagospodarowania rekreacyjnego i obiektów zabytkowych, w tym sporządzania odpowiedniej mapy przeglądowej, wytyczne w sprawie użytkowania ubocznego oraz zagospodarowania łowieckiego, w sprawie ujmowania w planie urządzenia lasu zagadnień dotyczących infrastruktury nadleśnictwa i dotyczące charakterystyki ekonomicznej. Przedstawiono ustalenia dotyczące szczegółowości prognozy stanu zasobów drzewnych na koniec przyszłego okresu gospodarczego, omówiono weryfikację i aktualizację programu ochrony przyrody, w tym sporządzenia tabel dotyczących przedmiotów ochrony oraz zadań ochronnych, kwestię wydruku map tematycznych i inne istotne zagadnienia dla założeń planu zagadnienia.

Na spotkaniu przedstawiono również projekt wystąpienia do RDOŚ w Warszawie dotyczący strategicznej oceny oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszar Natura 2000.

Protokół z posiedzenia Komisji Założeń Planu dostępny będzie na BIP Nadleśnictwa Radom i RDLP w Radomiu do konsultacji społecznych.

Długa będzie droga do powstania planu urządzenia lasu. Do wykonania są m.in. pomiary lasu, sporządzenie jego opisu, ocena stanu, aktualizacja walorów przyrodniczych, sporządzenie programu ochrony przyrody i wartości kulturowych, prognoza oddziaływania na środowisko, a potem obliczenia, analizy, wnioskowanie, ustalanie wielkości zadań. Dla okresu obowiązywania planu tj. na lata 2026-2035 opracowany zostanie także program edukacji leśnej, związany również z turystyką i rekreacją na terenie nadleśnictwa.

W efekcie prac powstanie projekt planu, a w nim cyfrowe i analogowe opisy, mapy, plany. Tymczasem dla leśników z Nadleśnictwa Radom więcej pracy i ważne decyzje do podjęcia. Przy tym uwzględnione zostaną uwagi społeczeństwa, dlatego na poszczególnych etapach sporządzenia planu projekt jest dostępny do konsultacji społecznych. Informacje i materiały dotyczące powstającego planu można będzie znaleźć na stronie biuletynu informacji publicznej nadleśnictwa i Rdlp oraz w lokalnej prasie. Plan Urządzenia Lasu po konsultacjach z udziałem społeczeństwa będzie zatwierdzony przez Ministra Klimatu i Środowiska.