Wydarzenia Wydarzenia

Dzieją barcie w Nadleśnictwie Radoszyce

Barcie dla dzikich pszczół powstały w jodle i sośnie w leśnictwie Szkucin Nadleśnictwa Radoszyce. To pierwsze efekty współpracy leśników, Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu i „Ekomuzeum” w Starachowicach oraz przyrodników działających w regionie.

Nadleśnictwo Radoszyce wraz z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach podjęło się trudnej sztuki dziania barci w ramach współpracy w obszarze bartnictwa.

Oprócz pracowników Nadleśnictwa Radoszyce w działania włączą się leśnicy – pasjonaci pszczelarstwa i bartnictwa z nadleśnictw: Barycz, Daleszyce, Kielce, Łagów oraz Stąporków.

Pierwsze efekty współpracy już są widoczne, teraz pozostaje cierpliwie poczekać i nasłuchiwać czy na przełomie maja i czerwca barcie zostaną zasiedlone.

To nie koniec, przed partnerami cykl przedsięwzięć popularyzujących i upowszechniających aspekty dawnej kultury bartniczej wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Planowane są warsztaty edukacyjne, wykłady popularno-naukowe oraz pokazy.

(...) 17 grudnia 2020 r, Międzyrządowy Komitet UNESCO podjął decyzję o wpisaniu bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. (…) Informacja ta jest ważna dla naszego regionu ponieważ właśnie tutaj, jako jednym z kilku miejsc w Polsce, rozpoczynała się współczesna historia bartnictwa w naszym kraju. Pierwsze barcie powstawały 14 lat temu w lasach w okolicach Końskich, Rudy Malenieckiej, Stąporkowa i Bliżyna. Dłubane były w starych drzewach na terenach i dzięki przychylności nadleśnictw Suchedniów, Zagnańsk, Stąporków, Barycz, Ruda Maleniecka i Przedbórz. Program rozwija się nadal dzięki współpracy z wymienionymi nadleśnictwami. Jest to tym samym jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie można zobaczyć czynne barcie – czytamy w opracowaniu Zbigniewa Fijewskiego z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego „Bartnictwo na ziemi koneckiej”. https://maleniec.pl/aktualnosci/8-aktualnosci/98-bartnictwo-na-ziemi-koneckiej