Wydarzenia Wydarzenia

Drewno jest z Lasu - I Turniej Szachowy o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków

Drewno jest z Lasu – I TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA STĄPORKÓW

     W dniu 4 września sala edukacyjna przy Nadleśnictwie Stąporków wypełniła się młodymi szachistami, którzy przyjęli wyzwanie dla umysłu i zmierzyli się ze sobą w I Turnieju Szachowym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków.

     Szachy to królewska gra, dyscyplina sportu będąca okazją do rozruszania mózgu, ponieważ kształtuje umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, wpływa na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową oraz rozbudza zdolności twórcze.

     Turniej zorganizowany w ramach kampanii „Drewno jest z lasu”, aby zapoznać uczestników i osoby towarzyszące z produkcyjną funkcją lasu, jaką jest m.in. pozyskanie drewna i uświadomić im, że drewno to surowiec doskonały, naturalny, całkowicie odnawialny, który od niepamiętnych czasów odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka.

     Turniej szachowy organizowany w Nadleśnictwie uroczyście otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków Sławomir Nyga, który powitał zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Stąporków Dorotę Łukomską, która jednocześnie objęła Patronatem Honorowym wydarzenie; Posła na Sejm RP Mariusza Goska , Dyrektor MGOKiS w Stąporkowie Katarzynę Sorn oraz Radnego Powiatu Koneckiego Grzegorza Jóźwika. Sędzią główny zawodów był Pan Tomasz Stefaniak (FA) – Prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego w Kielcach.

       Patronat medialny nad wydarzeniem objęło RADIO KIELCE.

       Turniej systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund został rozegrany tempem 30 minut na partię na zawodnika. Wzięło udział 26 zawodników w wieku od 5 do 15 lat.

        W wyniku klasyfikacji końcowej na podium stanęli:

I miejsce - Piotr Paździerz - MCK Skarżysko-Kamienna

II miejsce – Natalia Opala - Hetman Ostrowiec Świętokrzyski

III miejsce – Antoni Gołąb – Hetman Ostrowiec Świętokrzyski

       Podczas trwania zawodów na placu przed salą edukacyjną odbył się piknik rodzinny, podczas którego zawodnicy i ich opiekunowie mogli wziąć udział w licznych konkursach przyrodniczych, posłuchać odgłosów lasu, zadać pytanie leśnikom, spróbować miodu z terenów leśnych oraz otrzymać sadzonkę drzew.
      Ten wyjątkowy, ekologiczny turniej szachowy odbył się w wyjątkowej rodzinnej atmosferze a jego głównymi celami była promocja Nadleśnictwa Stąporków, popularyzacja gry w szachy, propagowanie tej dyscypliny na terenie miasta i gminy Stąporków, integracja środowiska szachowego, połączenie wydarzenia z kampanią „Drewno jest z lasu”. Gra w szachy gwarantuje bezpośredni kontakt drewnem, ponieważ drewna używa się do produkcji figur szachowych.