Wydarzenia Wydarzenia

„Sadzimy kolejne pokolenie lasu” – akcja Enei i leśników

8 tys. sadzonek dębów z pomocą leśników z Nadleśnictwa Staszów posadzili na terenie leśnictwa Szczeka wolontariusze Enei Połaniec przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”.

8 tys. sadzonek dębów z pomocą leśników z Nadleśnictwa Staszów posadzili na terenie leśnictwa Szczeka wolontariusze Enei Połaniec przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”.

Akcja „Sadzimy kolejne pokolenie lasu” to także część wieloletniego programu Grupy Enea pod nazwą „Enea EkoProjekty”, którego zadaniem jest troska o środowisko naturalne.

16 kwietnia wolontariusze z Enei Elektrowni Połaniec wspólnie z leśnikami posadzili 8 tys. sadzonek, które w przyszłości stworzą nowe pokolenie lasu. Akcja nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii „Łącza nas Drzewa”, zainaugurowanej pierwszego dnia wiosny przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Inicjatywa ta powiązana jest również ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Ziemi, którego celem jest promowanie ekologicznych postaw w społeczeństwie.

Elektrownia Połaniec, należąca do Grupy Enea, jest uznawana w energetyce za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska. W elektrowni systematycznie wprowadzane są liczne rozwiązania, które ograniczają zużycie paliw i minimalizują oddziaływanie na środowisko. Do tej pory, w ramach programu CSR „Enea Eko Projekty”, Elektrownia Połaniec zrealizowała wiele projektów, m.in. „Park 40-lecia”, „Zieloną Linię”, „Zieloną Lekcję”, „Leśny Wernisaż”, „Dbamy o zwierzęta zimą” czy „Dokarmiamy ptaki zimą”. Dodatkowo Elektrownia Połaniec chętnie angażuje się w akcje zarybiania Wisły, w których uczestniczą także dzieci i młodzież. Wolontariusze co roku przeprowadzają akcje sprzątania brzegu Wisły i okolicznych rzek. Wszelkie działania podejmowane przez Eneę Elektrownię Połaniec w zakresie ekologii są przejawem troski o jakość życia ludzi, środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Działania służące ochronie środowiska są chętnie wspierane i realizowane przez Grupę Enea, w tym Eneę Połaniec, której pracownicy organizują wiele przedsięwzięć: począwszy od akcji zbierania śmieci przez inwestycje, mające na celu produkcję zielonej energii.

Tym razem, w wyniku wieloletniej, owocnej współpracy Lasów Państwowych i Grupy Enea, wolontariusze działający przy Enei Elektrowni Połaniec zaoferowali swoją pomoc przy tegorocznym sadzeniu lasów. Inicjatywa ta ma szansę stać się nową tradycją w Enei.

- Mieszkamy i pracujemy tutaj, czujemy się związani z naszym regionem i chcemy w ten sposób zainwestować w jego przyszłość. Wspólnie z Nadleśnictwem Staszów chcemy promować dobre praktyki związane z ochroną środowiska wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo tą akcją chcieliśmy pokazać, że wolontariat pracowniczy może mieć różne oblicza – możemy działać nie tylko bezpośrednio dla drugiego człowieka, ale także zmieniać najbliższe otoczenie na bardziej zielone i robić coś dobrego dla naszego środowiska – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

W ramach akcji przeprowadzonej w leśnictwie Szczeka, wolontariusze Grupy Enea z pomocą leśników posadzili 8 tys. sadzonek dębu na powierzchni ok. 1 hektara.

- Las to nie tylko ładny krajobraz – to niezbędny czynnik równowagi ekologicznej. To drzewa produkują niezbędny do życia tlen, są też źródłem surowca drzewnego, owoców leśnych, grzybów i ziół. Las to jakże ważna dzisiaj retencja wody, a także miejsce naszego odpoczynku i rekreacji. Dlatego każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew odnawiając lasy i zalesiając kolejne obszary. Las to nasze wspólne przyrodnicze dobro narodowe, dlatego cieszymy się, że Enea wspiera nasze działania. Wspólnie zrealizowaliśmy już niejeden projekt i teraz po raz kolejny udowodniliśmy, że razem możemy zrobić coś dobrego dla środowiska i to w naszym najbliższym otoczeniu. Chcielibyśmy, żeby ta troska o las była dla wszystkich czymś oczywistym. By jak najwięcej osób włączało się w akcje sadzenia drzew – powiedział Adam Lubera Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów.