Asset Publisher Asset Publisher

Zauważyłes pożar - alarmuj!

Od dnia 20 marca rozpoczęła się w Nadleśnictwie Stąporków bezpośrednia akcja wczesnego wykrywania i zwalczania pożarów lasu.

Niewątpliwie pożary lasu wyrządzają wielkie szkody. W bardzo krótkiej chwili na marne idzie kilkuletnia, kilkunastoletnia lub kilkudziesięcioletnia praca leśników. Podczas pożaru wyjałowiona zostaje gleba przez co wzrost drzew i wszelkich innych roślin jest mocno ograniczony, giną drobne ssaki, płazy, gady, owady oraz ptaki, które nie maja żadnych szans z ogniem.

Na terenie Lasów Państwowych w tym Nadleśnictwie Stąporków stworzona jest specjalna sieć przeciwpożarowa służąca do wczesnego wykrywania pożarów i ich zwalczania. W skład takiej sieci w skrócie wchodzą:

  • PAD-y (Punkty Alarmowo – Dyspozycyjne, (centralny znajduje się w budynku RDLP w Radomiu i lokalne w każdym nadleśnictwie)
  • Wieże obserwacyjne – zlokalizowane są w specjalnym schemacie aby każdy fragment terenu leśnego był widoczny. Na takiej wieży znajduje się obserwator wyposażony w lornetkę, mapę, kątomierz, radiotelefon, telefon. Zadaniem obserwatora jest ciągłe obserwowanie terenu pod kątem pojawiającego się zadymienia. Zamiast obserwatora stosuje się też specjalistyczne kamery.
  • Samochody gaśnicze Lasów Państwowych – prawie w każdym Nadleśnictwie znajduje się samochód patrolowo – gaśniczy, który wyposażony jest w moduł gaśniczy z możliwością wytwarzania piany gaśniczej. Często właśnie to ten samochód jest pierwszy na miejscu pożaru przed przyjazdem straży pożarnej gdyż pracownik zna dobrze teren.
  • Służba terenowa – wszyscy pracownicy pracujący w terenie (inżynier nadzoru, leśniczy, podleśniczy oraz robotnicy) wchodzą w skład sieci p-poż. Oni jako pierwsi muszą zlokalizować jak najszybciej pożar i podjąć odpowiednie kroki do najszybszego ugaszenia ognia.
  • Samoloty gaśnicze – czasami niezbędna do walki z ogniem jest pomoc z powietrza. Nas wspierają stacjonujące na terenie zarządzanym przez RDLP w Radomiu dwa samoloty gaśnicze typu „Dromader M-18B" Stacjonuja one na LBL (Leśnej Bazie Lotniczej) w Masłowie k. Kielc i Piastowie k. Radomia.
  • Współpraca z PSP i OSP – ciężko wyobrazić sobie walkę z ogniem bez straży pożarnej dlatego współpraca Lasów Państwowych z jednostkami PSP i OSP jest niezbędna.

Najniebezpieczniejszą porą powstawania pożarów jest okres wiosny, gdzie po zejściu śniegów wyłania się zeszłoroczna trawa, która błyskawicznie staje się bardzo łatwopalnym materiałem. Drugim okresem masowego występowania pożarów jest okres lata – a dokładnie suszy, gdzie wilgotność ściółki w lesie spada do drastycznych 5% (przy czym kartka papieru ma około 8-10%)

Najbardziej przykre jest to że dużo ponad 90% wszystkich powstałych pożarów to podpalenia, dopiero dalej jest nieostrożność dorosłych czy transport np. kolejowy.

Corocznie Lasy Państwowe wydają setki tysięcy złotych na akcje bezpośrednią, zasady są proste im więcej pożarów tym koszty wzrastają. Na te koszty składają się m.in. zabezpieczenie całego systemu p-poż (pracownicy dyżurujący, konserwacja sprzętu i jego utrzymanie itp.) walka z ogniem, oraz długoletnia rekultywacje terenu i przywracanie jego pierwotnego stanu (odnowienie lasu), które trwa latami.

APELUJEMY!!!

  • Zauważyłeś ogień lub dym – ALARMUJ
  • zauważyłeś podejrzane osoby – ALARMUJ I REAGUJ
  • nie wypalaj traw – tam też tętni życie a ogień się błyskawicznie rozprzestrzenia
  • nie bądź bierny – las to dobro nas wszystkich
  • nie niszcz obiektów związanych z ochroną p-poż – one służą nam wszystkim