Asset Publisher Asset Publisher

Projekt „Leśni Niezłomni” – leśnicy w walce o niepodległość Ojczyzny

„Leśni Niezłomni. Opowieść o walce, ofierze i pamięci” to tytuł publikacji książkowej i wystawy przygotowywanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.

Tematem książki są losy leśników walczących o wolność Polski w czasie II wojny światowej i tuż po niej – w okresie panowania reżimu komunistycznego. Na prawie 200 stronach autorzy opracowania przybliżyli działalność wielu ludzi lasu, z których część walczyła w wojskowym mundurze i z bronią w ręku, a część – pomagała żołnierzom i partyzantom udzielając im schronienia, dostarczając żywności i pełniąc rolę przewodników po lasach. Wielu z nich zapłaciło za swoją działalność najwyższą cenę. Sporo miejsca w publikacji poświęcone jest powojennym losom leśników. Niektórzy z nich byli prześladowani przez władze komunistyczne za przynależność do Armii Krajowej lub pomoc akowskim partyzantom, inni za przynależność i pomoc powojennej antykomunistycznej partyzantce.

W książce prezentowani są również leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i jej nadleśnictw, którzy kultywują pamięć o dawnych bohaterach i opiekują się miejscami pamięci, znajdującymi się w lasach regionów radomskiego i świętokrzyskiego. Wśród nich są m.in.: Marek Szary – zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych – współorganizator corocznych uroczystości w Kolonii Wawrzyszów upamiętniających Aleksandra Młyńskiego „Drągala” – jednego z Żołnierzy Wyklętych; Piotr Kacprzak – zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej – autor wielu opracowań historycznych dot. lasów regionów radomskiego i świętokrzyskiego; Mariusz Wertka – zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. rozwoju, który włączył się w inicjatywę budowy pomnika upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego na terenie gminy Sitkówka-Nowiny w lesie Nadleśnictwa Kielce; Artur Milanowski – leśniczy Leśnictwa Jastrzębia w Nadleśnictwie Suchedniów – wnuk Aleksandra Życińskiego „Wilczura”, żołnierza podziemia antykomunistycznego, zamordowanego przez komunistów w 1948 r. Publikacja opatrzona jest wprowadzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy i słowem wstępnym dyrektora RDLP w Radomiu dr inż. Andrzeja Matysiaka.

Wystawa, także nosząca tytuł „Leśni Niezłomni. Opowieść o walce, ofierze i pamięci”, będzie składała się z 20 tablic i podobnie jak książka (tyle że w skróconej formie) będzie opisywała działalność niepodległościową leśników i osób związanych z lasami w czasie II wojny światowej i tuż po niej. Przybliży też postacie walczących o niepodległość leśników oraz miejsca pamięci znajdujące się na terenie lasów RDLP w Radomiu, a także będzie prezentować obecnych leśników z RDLP w Radomiu i jej nadleśnictw, szczególnie zasłużonych dla upamiętnienia ofiar reżimów totalitarnych.

Treść publikacji i wystawy opracowała Fundacja Instytut Łukasiewicza na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Fundacja ma już na swoim koncie wiele publikacji i wystaw, m.in. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości czy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej opracowania charakteryzują się m.in. bogatym wykorzystaniem materiału archiwalnego, zarówno dokumentacyjnego i fotograficznego.

Publikacja i wystawa są przygotowywane z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy utworzenia Lasów Państwowych. Książka trafi m.in. instytucji i organizacji historycznych. Wystawa będzie miała formę mobilną i będzie prezentowana m.in. przy okazji wydarzeń o charakterze patriotycznym.