Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten jako Święto Państwowe ustanowiony został w 2011 roku. Data 1 marca nie jest bez znaczenia, gdyż tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Kim są żołnierze wyklęci? Żołnierze niezłomni? Mianem tym określa się cały powojenny ruch partyzancki skierowany na walkę z sowietyzacją Polski, przez ówczesną władzę nazywany bandami reakcyjnego podziemia. Określenie „Żołnierze Wyklęci" po raz pierwszy zostało użyte w 1993 roku. Okres działań tego ruchu niepodległościowego przyjmuje się na lata 1944 – 1947 choć ostatni z walczących, Józef Franczak ps. „Lalek", zginął w walce zbrojnej dopiero w 1963 roku. Szacuje się, że pod koniec wojny na terenach Polski walczyło ok. 80 tys. partyzantów antykomunistycznych.

Przez szereg lat historia milczała o ludziach, którzy po wyzwoleniu nie dali się zwabić wizją spokojnego życia, nie poddali się demilitaryzacji, nie złożyli broni i nie zgodzili się na ponowną okupację kraju pod nazwą Polski Ludowej, walczyli dalej. Zdawali sobie z pewnością sprawę z tego, że wolność Polski jest daleko. Za tą walkę zostali wymazani z kart historii i zapomniani.