Wydawca treści Wydawca treści

Wielkopostny Dzień Skupienia Leśników

8 kwietnia ponad dwustu leśników z rodzinami wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Tradycyjnie od 17 lat spotykają się w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

 

W spotkaniu wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Towarzyszyły im rodziny, obecni był także wiceminister środowiska Paweł Sałek, posłowie na Sejm RP Dariusz Bąk i Wojciech Skurkiewicz oraz leśnicy z sąsiednich dyrekcji LP, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

 

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczył jej franciszkanin o. Rafał Kołodziejski oraz duszpasterze leśników: ks. Stanisław Wlazło i ks. prałat Franciszek Berak. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy dobrego, mądrego, twórczego i pożytecznego życia oraz pracy. W nawiązaniu do poszczególnych stacji drogi krzyżowej uczestnicy otrzymali wskazówki jak postępować, aby takie życie prowadzić. Bez marnotrawstwa talentów, w dotrzymaniu obietnic, bez koncentrowania się tylko na sobie. O. Rafał Kołodziejski podkreślił także wagę zwątpienia, które gdy przetrwane daje mądrość i męstwo, a także wskazał na wartość dawania pomocy innym na wzór św. Szymona, który pomógł Chrystusowi nieść krzyż. – Święty Szymon dając tak niewiele otrzymał tak wiele – jego życie nabrało sensu – powiedział o. Rafał.

 

Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą również poprowadził o. Rafał Kołodziejski. Nawiązał do jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich oraz podzielił się swoim świadectwem. Przedstawił dwa nurty pobożności maryjnej w kościele katolickim: Maryję jako naszą wstawienniczkę oraz Maryję jako przykład do naśladowania. – W jej osobie wypełniło się to co obiecał Jezus. Wskazuje nam drogę jak wierzyć, ufać Bogu i żyć. Wielki Post jest typowo maryjny, ponieważ Maryja nie zwątpiła – „Niech Ci się stanie wg Twojego słowa". – Wiara to chodzenie po wodzie, ufanie nawet gdy jest ciemno, gdy nic nie widzisz – powiedział ojciec Rafał. Podkreślił: – Jestem zbudowany waszą obecnością, jak w lesie popatrzyłem ilu was jest. Wy mnie uczycie co to jest wiara.

 

Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, który przekazał pozdrowienia od Ordynariusza Diecezji Radomskiej JE ks. bp. Henryka Tomasika. Ks. prałat nawiązał do poety Henryka Sienkiewicza oraz błog. Honorata Koźmińskiego i przezwyciężonych przez nich kryzysów wiary. Wskazał na potrzebę modlitwy za bliskich, uczenie się cierpliwości w wychowaniu człowieka.

 

Zakończeniem Wielkopostnego Spotkania był wspólny posiłek w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium.

 

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Aleksander Orzech, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.